Rágóizom gyulladás, amit érdemes tudnod
Mi okozhatja a rágóizmok gyulladását? Mivel kezelhető és mennyire kell komolyan venni?
Ahhoz, hogy megértsd ezeket és tudd, hogy mit lehet tenni a fájdalom ellen, érdemes néhány elemi dolgot megismerned tested ezen részéről, és a panaszok kialakulásának mechanizmusáról.
Ha rágóizom-gyulladás nehezíti az életed, ez az oldal kiváló kiindulópont a tájékozódáshoz!
Rágóizom-gyulladás - Amit tudnod kell!
1. A rágóizomzat részei
A rágóizomzat azoknak az izmoknak az összessége, melyek az alsó állkapcsunkat mozgatják, amikkel tehát a táplálékot megrágjuk, amiket beszédhez használunk, illetve minden egyéb funkcióra. Ha ezek nem lennének, képtelenek lennénk beszélni és enni.
Ha az izmokról beszélünk, tudni kell azt, ami fölött még szakmabeliek is hajlamosak átsiklani. A rágóizomzatunknak ugyanis több, mint 16 pár izom a része!
Ha megnézed ezt a képet látod, hogy a nyakizmok többsége, amelyek a fejtartásunkért felelősek is részesei a rendszernek.
A halántékunkon, az állkapcsunk külső és belső oldalán, az állkapcsunk alatt, a nyaki gerincünk előtt is találhatóak izmok, illetve a fülünk mögül a mellkasunkhoz ívelő izmot is találunk itt.
Így már érthetővé válik, hogy a rágóizomzati problémák sokszor miért nem csak helyileg okoznak panaszokat, hanem akár nyakfájáshoz, vállfájáshoz is vezethetnek.
Szomszédos területek: ízület és fogazat
Azután itt az ízületünk, aminél az állkapocsízületünk és a koponyánk találkozik, a fülünk előtt. Ebben egy pici „párna” is található, ami egy porc és hozzájárul ahhoz, hogy az állkapcsunk ilyen sokféle mozgásra legyen képes, viszont, ha összenyomódik akkor hamar ki tud „csúszni” a két csont közül.
Erre a kicsúszásra jellemző az állkapocs kattogás, rosszabb esetben pedig már inkább egy dörzsölődésre emlékeztető hang jelentkezhet.
A fogazatunkat, tehát a fogaink összességét pedig nem valószínű, hogy be kell mutatni bárkinek is. Ez az, ami a legkuszább tud lenni, ami szinte egyikünkben sincs meg eredeti állapotában (tömések, fogpótlások, koronák következtében) és sokaknál elég kopott is.
2. Rágóizom-gyulladás
A rágóizom-gyulladás az állkapocs betegségei közé sorolható és ezeknek a leggyakoribb formája.
Jellemző, hogy a fej-nyak izmokban érzékeny, görcsös csomók találhatóak, illetve az izmok fájdalmasak lehetnek.
Az érzékeny csomók úgynevezett trigger pontok. A trigger az angolból jön és a puska ravaszát jelenti. Ezek olyan csomók az izmokban amik érzékenyek, fájdalmasak és van olyan fajtájuk amikre jellemző, hogy amikor megnyomjuk őket az egy távolabbi helyen fájdalmat válthat ki, tehát kisugárzik a fájdalom.
3. Az rágóizom-gyulladás tünetei
A tünetek tárháza igen széles, a teljesség igénye nélkül:
-
fájdalom a rágóizmokban vagy a fej-nyak izmokban
-
arcfájdalom
-
nyakfájás
-
fejfájás
-
állkapocsízületi fájdalom
-
kattogó vagy sercegő hang az állkapocs mozgatásakor
-
szájnyitási korlátozottság/fájdalmas szájnyitás
-
gyakori fülzúgás, füldugulás
-
kéz-, ujjzsibbadás
-
gerinc problémák
-
előre esett fejtartás
-
ízületi panaszok, ízületi gyulladás
Hozzá kell tenni, hogy a különféle testi problémákkal oda-vissza kapcsolata lehet a rágóizmok problémáival. Így más betegség kiválthatja vagy más beteg kiváltója is lehet.
4. A rágóizom-gyulladás kezelése
Az rágóizom-gyulladás és a további problémák lehet, hogy megszűnnek maguktól, de nem ritkán kezelésre van szükség.
Az rágóizom gyulladás kezelése során szóba jöhetnek ugyan fájdalomcsillapító, izomlazító gyógyszerek, de ezek csak a tüneti terápia részét képezhetik.
A mi szakmai irányelvünk, hogy fájdalomcsillapítók hosszútávú adagolása helyett, inkább az izmok kóros állapotának valódi okát szükséges megtalálni és kezelni. Ha a rágószerv részei, tehát a fogazat, az állkapocs ízület, a fej-nyak izmok nincsenek egymással összhangban, az akadályát képezheti a tünetek javulásának. A kezelés persze mindig személyre szabott.
Milyen kezelési formák léteznek?
A tünetek enyhítésére javasolható a gyógytorna, masszás, fizikoterápia (ezek fizikai módszerekkel, pl. lézerfényes stimulációval történő kezelést jelentenek) vagy sínterápia.
Sínterápia
Mit jelent a sínterápia és hogyan segít az állkapocs fájdalom kezelésében?
A sínterápia egy több, mint százéves múltra visszatekintő kezelési módja az állkapocsízületi problémáknak. Mi az alapelképzelés mögötte?
Az alsó vagy felső fogívre egy rendszerint műanyagból készült, patkó alakú készüléket gyártanak, melyet a személy ráhúzhat a fogaira. A sín az alatta lévő fogakat körülöleli, ezáltal megkapaszkodva, hogy használat közben ne essen le. Legfontosabb felszíne a teteje, tehát az a rész, amely az ellenoldali (felső vagy alsó) fogak felé néz. Nagyon leegyszerűsített, de szemléletes példával úgy lehet ezt elmagyarázni, hogy ha valakinek a jobb oldali fogai nagyon le vannak kopva, míg a bal oldaliak csak kicsit kopottak, akkor az állkapcsa is ferde ennek a személynek. Így az állkapocsízületek is aszimmetrikus terhelést kapnak, a jobb oldali ízületben pedig nagy eséllyel panaszok jelennek meg. Elméletileg, ha egy olyan sínt készítenénk, amely a jobb és bal oldali fogak magasságát kiegyenlíti (a mi példánknál a jobb oldali fogakat jobban, míg a baloldaliakat kevésbé hosszabbítja meg) akkor az állkapocs helyes tartása, ezzel pedig az ízület és a fogak megfelelő terhelése is helyreáll.
Az elképzelés nagyon is logikusnak hangzik, de miért van mégis az, hogy néhány páciens egy szatyornyi „harapásemelő sínnek” keresztelt műanyaggal jár fogorvosról fogorvosra és mégsem szűntek meg a panaszai?
Honnan tudja bárki, hogy mi az állkapocsnak az ideális helyzete? Honnan tudja megmondani egy fogorvos, hogy „ez az ideális állkapocshelyzet”? Talán röntgenfelvételek vagy CT felvételek alapján kellene megállapítani a megfelelő helyzetet állkapocs helyzetet?
Szerintünk nem! Miért?
Az orvostudomány egy a 19. század végén megjelent felfedezése a berlini anatómus és sebész Julius Wolff nevéhez fűződik, aki felfedezte, hogy a csontok a terheléseknek megfelelően átépülnek. Így, ha hosszútávon túlterhelésnek van kitéve egy csont, akkor megváltozik formája. Logikusan kikövetkeztethető, hogy a kóros terhelések következtében deformálódott ízületet, nem tudunk a csontokra, illetve röntgenfelvételekre támaszkodva, megbízható módon a megfelelő helyzetbe hozni, tehermentesíteni.
Tehát más megközelítésre van szükség.
5. A mi megközelítésünk
Mi, a módszerünket „Testi kiegyensúlyozás” névre kereszteltük. Ez egy saját fejlesztés és megközelítése alapjaiban különbözik, sok állkapocsízületi kezelési módszertől.
Testi kiegyensúlyozás
A kezelés alapját az izmok kilazítása, megfelelő szimmetriájának helyreállítása jelenti.
Mik mozgatják ugyanis a csontokat? Az izmok! Sőt mi több, az izmok felelnek a csontok helyzetének fenntartásáért is. Így például akár jó, akár rossz, görnyedt testtartásunk van, mindkét helyzet fenntartásáért az izmok felelnek. Ugyanis nyugalmi helyzetben is dolgoznak az izmok, pontosan azért, hogy helyben tartsák a testünk különböző részeit. Ezt a nyugalomban végzett munkát nevezzük izomtónusnak.
Ha el tudjuk érni, hogy a testünk izmai kilazuljanak és újra egy nyugalmi izomtónusba kerüljenek, akkor a csontokról is tudhatjuk, hogy nagyon nagy valószínűséggel, ideális helyzetbe kerültek.
Ez az, aminek az elérést megcélozzuk módszerünkkel, hogy az állkapocs fájdalom és az állkapocs ízületi problémák megszűnhessenek.
Cikket írta: Dr. Kovács Sebastian (fogorvos)
Felhasznált szakirodalom: -National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. 2020. Temporomandibular Disorders: Priorities for Research and Care. Washington, DC: The National Academies Press.https://doi.org/10.17226/25652
-Schiffman E, Ohrbach R, Truelove E, et al. Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD) for Clinical and Research Applications: recommendations of the International RDC/TMD Consortium Network* and Orofacial Pain Special Interest Group†. J Oral Facial Pain Headache. 2014;28(1):6-27. doi:10.11607/jop.1151
.
Nézd meg videónkat!
FOGLALJ IDŐPONTOT ÁLLAPOTFELMÉRÉSRE!
Címünk:
1181 Budapest, Üllői út 437.
Nyitvatartási idő:
Hétfőtől csütörtökig 8:00 - 17:30, péntek 8:00-14:30.
Az állapotfelmérés ideje kb. 1 óra.
A teljes vizsgálat ára 24.990 Ft. Amennyiben kizárólag telefonos konzultációt szeretnél, az ingyenes!
Mások mondták
Elhatároztam,ha lezárul a tesztidöszak és újra tudok fájdalom nélkül rágni, akkor írni fogok egy 5 csillagos értékelést. Nagyon sok tünetet produkáltam,ami nagyon nem volt kellemes. Az állapotfelmérés után nagyon bizakodó voltam,nagyon szimpatikus volt dr. Kovács Sebastian. Az elejétöl kezdve,hittem megbiztam benne,mindent érthetöen elmagyarázott. A testkiegyenlítés után már csökkent a fájdalom és napról napra jobb lett....már újra rágok fájdalom nélkül és 30 nap telt el a tartók hordása óta! Jelenleg tünetmentes vagyok :-) Szuper ,szimpatikus dokik :),nem féltem beülni a fogorvosi székbe. Mindent köszönök:-)
Üdvözlettel:
Szilvi
Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a helyre, mert itt megszüntették az állkapocs ízületi problémámat.
T. Emese
Több hónapja tartó panaszaimmal kerestem fel a Balance Dental Fogászati Rendelőt (Kiegyensúlyozott Fogművek Kft.).
Panaszaim között szerepelt a hosszú idő óta tartó fülfájás, nyakfájás, állkapocsfájdalom, nehézkes szájnyitás és rágás, folyamatos feszülő érzés az arcomban.
Szívből ajánlom mindenkinek, aki hasonló problémával küzd mint én, hogy keresse fel a Balance Dental Fogászatot, nekem nagyon pozitív tapasztalataim vannak velük kapcsolatban, panaszaim a kezelésnek köszönhetően megszűntek. Mind a rendelővel, mind az ott dolgozó orvosokkal és asszisztensekkel nagyon meg voltam elégedve, mindannyian kedvesek és segítőkészek voltak.
K. Barbara
Tudományos elismertség
A Kovács-féle állkapocsízületi kezelési módszer leírása és klinikai tesztje a világ egyik legrangosabb, fogászati és állkapocsízületi szaklapjában jelent meg 2023-ban, egyúttal a címlapot is megkapva.
Emellett 2023-ban a magyar Fül-Orr-Gégegyógyászat szaklapban is megjelent írásunk.
RÓLUNK
Tevékenységünket 2006-ban kezdtük, azóta több, mint 4000 ember járt már nálunk. Családi vállalkozás vagyunk, immár a második generációban. Folyamatosan bővülő csapatunkkal igyekszünk élen járni a szakterületünkön és olyan minőségben szolgáltatni, amelyre büszkék vagyunk.